Самочинне будівництво

Рейтинг 5 (1 Голоса)

Будь-яка будівля чи споруда, яка збудована на ділянці, що не передбачена для цього, без відповідної документації, затвердженого проекту або з порушеннями норм вважається самочинним будівництвом. Правові умови визнання власності на таке нерухоме майно визначені чинним законодавством України. У більшості випадків суд визнає самочинними об’єкти, які побудовані без затвердженого проекту та відповідних дозволів. Для врегулювання цього питання діє механізм визнання права власності на таке будівництво, забезпечивши захист інтересів громадян.


Найчастіше суб’єкти господарювання не дотримуються процедури при переплануванні, в основному, збільшуючи площу будівлі. У такому випадку на них накладається адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Особа, яка провела незаконне самочинне будівництво не може мати право власності на нього. Спірні питання з цього приводу вирішуються лише у судовому порядку. Якщо спорудження було здійснено на ділянці власника, який його не погоджував, то майно має бути знесеним за рахунок ініціатора самочинного будівництва. На вимогу власника землі суд може надати йому право власності на побудований об’єкт, враховуючи законні права інших осіб. При цьому, забудовник може вимагати відшкодування витрат, пов’язаних зі зведенням споруди.


Органи державної влади повинні на місцях постійно проводити перевірки на предмет незаконного будівництва. Виявивши порушення, вони подають позов до суду, з метою зобов’язати забудовника виправити їх. У разі відмови від проведення перебудови або неможливості її провести, самочинне будівництво підлягає знесенню, всі витрати покриває забудовник.


Деякі громадяни вважають, що самочинно збудовані об’єкти не складно узаконити через суд, маючи лише техпаспорт, але це не так. Насамперед, зацікавлена особа повинна спершу звернутися до відповідних державних органів та мати переконливі докази на свою користь щодо спірних питань власності. Лише після цього суд може розглядати позовну заяву у встановленому порядку. Головне, що треба зрозуміти кожному, хто вирішив звести будівлю без належних документів та дозволів – робіть все за законом, і тоді проблем у Вашому житті буде набагато менше.

Оставьте первый комментарий